С една година се забавя прилагането от фирмите на Закона на ЕС за обезлесяването

С една година се забавя прилагането от фирмите на Закона на ЕС за обезлесяването

В отговор на опасенията, изразени от държави членки на ЕС, държави извън ЕС, търговци и оператори, че няма да успеят изцяло да спазват правилата от края на 2024 г., Европейската комисия предложи датата на прилагане на Регламента относно обезлесяването да бъде отложена с една година.

Големите оператори и търговци трябва да спазват задълженията, произлизащи от настоящия регламент, считано от 30 декември 2025 г., а микро- и малките предприятия – от 30 юни 2026 г. Това допълнително време би помогнало на операторите по целия свят да прилагат правилата безпрепятствено от самото начало, без да подронват целите на закона.

Европейският парламент прие и допълнителни изменения, предложени от политическите групи, включително създаването на нова категория държави, които не представляват риск за обезлесяването, в допълнение към съществуващите три категории – „нисък“, „стандартен“ и „висок“ риск. За държавите, класифицирани като „без риск“, определени като държави със стабилно или нарастващо развитие на горските площи, ще има по-малко строги изисквания, тъй като съществува незначителен или несъществуващ риск от обезлесяване. Европейската комисия ще трябва да изготви система за сравнителен анализ на държавите до 30 юни 2025 г

Парламентът реши да върне това досие в парламентарна комисия за провеждане на междуинституционални преговори. За да влязат в сила промените, договореният текст трябва да бъде одобрен от Съвета и Парламента и да бъде публикуван в Официален вестник на ЕС.

Контекст

Според оценката на Организацията на ООН за прехрана и земеделие (ФАО) между 1990 г. и 2020 г. 420 милиона хектара гори – площ, по-голяма от ЕС – са били преобразувани от гори в земеделски площи. Потреблението в ЕС е отговорно за около 10% от глобалното обезлесяване. Палмовото масло и соята представляват повече от две трети от това потребление.

Регламентът относно обезлесяването, приет от Европейския парламент на 19 април 2023 г., има за цел да се бори с изменението на климата и загубата на биологично разнообразие чрез предотвратяване на обезлесяването, свързано с потреблението в ЕС на продукти от едър рогат добитък, какао, кафе, палмово масло, соя, дървесина, каучук, дървени въглища и печатни изделия.

TOP