България и Румъния се присъединиха към Шенген

България и Румъния се присъединиха към Шенген

Европейската комисия приветства единодушното решение на Съвета за премахване на контрола по вътрешните сухопътни граници с България и Румъния, считано от 1 януари 2025 г. Тази важна стъпка завършва пълното влизане на двете държави в Шенгенското пространство. Това допълнително ще укрепи вътрешния пазар, ще увеличи пътуванията, търговията и туризма. Стабилното Шенгенско пространство е важно за единството на ЕС и засилва позицията на ЕС в световен мащаб.

От декември миналата година, когато Съветът реши да приеме Румъния и България в Шенгенското пространство, и двете държави членки предприеха всички необходими мерки, за да гарантират безпроблемното прилагане на шенгенските правила, считано от 31 март 2024 г. На тази дата контролът по вътрешните въздушни и морски граници беше премахнат и започнаха да се прилагат шенгенските правила, включително по отношение на издаването на шенгенски визи.

Рамките за сътрудничество, на които Комисията даде начало през март тази година с България и Румъния, се основават на успешното изпълнение на пилотните проекти за бързи процедури за предоставяне на убежище и връщане. И двете държави ще продължат да подкрепят съвместните европейски усилия за справяне със сигурността по външните граници на ЕС и за справяне с предизвикателствата, свързани с миграцията. Комисията също така ще продължи да предлага финансова подкрепа и помощ от страна на Frontex за двете държави членки.

Повече информация за Шенгенското пространство

Шенгенското пространство е едно от основните постижения на европейския проект. Началото му е поставено през 1985 г. като междуправителствен проект между пет държави от ЕС – Франция, Германия, Белгия, Нидерландия и Люксембург. То се разширява постепенно, за да се превърне в най-голямата зона за свободно пътуване в света.

Шенген е името на малко село в Люксембург на границата с Германия и Франция, в което през 1985 г. е подписано Шенгенското споразумение, а през 1990 г. – Шенгенската конвенция.

За държавите, които са част от пространство без граничен контрол по вътрешните граници, това означава, че:

  • не извършват проверки по вътрешните си граници, освен в случай на конкретна заплаха;
  • осъществяват хармонизиран контрол по външните си граници въз основа на ясно определени критерии.

Днес Шенгенското пространство обхваща над 4 милиона квадратни километра с население от почти 420 милиона души.

Какви са ползите от Шенгенското пространство?

Шенгенското пространство позволява на над 400 милиона души да пътуват свободно между отделните държави членки, без да преминават през граничен контрол. Ежедневно около 3,5 милиона души преминават вътрешните граници, за да работят или учат или за да посетят семействата и приятелите си, а почти 1,7 милиона имат постоянен адрес в една от държавите на Шенгенското пространство, но работят в друга от тях. Ежегодно европейците извършват около 1,25 милиарда пътувания в рамките на Шенгенското пространство, което е от голяма полза и за туристическия и културния сектор.

Една от основните цели на Шенгенското пространство е да защитава своите граждани чрез засилено сътрудничество между полицията, митническите органи и органите за контрол на външните граници на всички държави членки. Тези нови форми на сътрудничество са въведени, за да се компенсират рисковете от пропуски в сигурността, произтичащи от премахването на контрола по вътрешните граници.

В контекста на сътрудничеството в областта на правоприлагането Шенгенското пространство дава възможност за:

  • по-добри системи за комуникация между полицейските сили;
  • преследване на престъпници по гореща следа;
  • трансгранично наблюдение на заподозрени лица;
  • оперативна взаимопомощ;
  • директен обмен на информация между полицейските служби.

Това е огромно предимство в борбата с тероризма и с тежката и организираната престъпност, включително трафика на хора и незаконната миграция.

Повече информация

TOP