Европейската комисия одобри наименованието „Българско кисело мляко“ като защитено наименование за произход от България. То е добавено в Регистъра на селскостопанските продукти и храни.
„Българско кисело мляко / Bulgarsko kiselo mlyako“ е млечнокисел продукт, който се приготвя от сурово мляко, добито от овце, крави, биволи, кози или смес от тях и произведена в България симбиотична закваска от бактерии, които не са подлагани на генетична модификация. То е с по-висока киселинност спрямо други подобни продукти и консистенция, която е хомогенна и сметаноподобна.
„Българско кисело мляко / Bulgarsko kiselo mlyako“ е продукт, известен под това наименование в България и по света. Благоприятните природо-климатични условия в страната способстват за развитието на млечнокиселата бактерия, която се използва при производството му. През 1905 г. в Женевския университет д-р Стамен Григоров открива пръчковидна бактерия в кисело мляко от България. През 1907 г. откритият от д-р Григоров микроорганизъм е назован в негова чест Bacillus bulgaricus (Grigoroff), известен по класификацията на Бърджи като Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (името подчертава връзката с територията). Нобеловият лауреат проф. Иля Мечников потвърждава откритието на д-р Григоров и изгражда своята теория за стареенето, свързана с продукта. Оттогава той придобива международна известност. През 2005 г. в гр. София е проведен и „Международен симпозиум за оригиналното Българско кисело мляко“.
Повече информация
Други български защитени наименования: Троянска луканка, Бяло саламурено сирене