Нагласите за изучаване на чужди езици в Европейския съюз и в България
Официалните езици на Европейския съюз са 24, но езиковото му многообразие става още по-голямо, когато към тях се прибавят още 60 регионални и малцинствени езика. Многоезичието е една от осемте ключови компетентности, необходими за личностна реализация, здравословен и устойчив начин на живот, пригодност за заетост, активно гражданско участие и социално приобщаване.
В новото проучване на „Евробарометър“, което съвпада със Световния ден на културното многообразие, се подчертава нарастващото признаване на значението на езиковото многообразие за подобряване на културното разбирателство, икономическите възможности и социалното сближаване в Европа.
Какви са резултатите?
По-голямата част от европейците (86 %) считат, че всеки трябва да говори поне един чужд език. Според 76 % от тях подобряването на езиковите умения следва да бъде политически приоритет, а 84 % смятат, че регионалните и малцинствените езици следва да бъдат защитени.
Английският език се говори от почти половината европейци (47 %) като първи чужд език. Това е значително увеличение с 5 процентни пункта от 2012 г. насам. 7 от всеки 10 млади европейци могат да проведат разговор на английски език. Той се възприема и като най-важният език (от 85 % от участниците в проучването), следван от френския (11 %), немския (10 %) и испанския (7 %), които са най-често говоримите чужди езици в ЕС.
Според респондентите основните ползи от изучаването на чужд език са възможностите за работа (51 %), за да могат да разбират хора от други култури (45 %), за да си намерят по-добра работа в страната, в която живеят (42 %) и да го използват, когато са на почивка в чужбина (42 %) и на работното място, включително при служебна командировка в чужбина (40 %).
Какви са нагласите в България?
За участвалите в проучването българи майчиният език е български (85%), турски (9%), ромски (4%) и английски (1%). 29% от тях считат, че могат да проведат свободно разговор на английски, 14% – на руски, 12% – на български, 5% – на немски и 3% на френски език.
Употреба на чужди езици
44% от българите са използвали първия чужд език, който владеят в интернет, 39% – за да гледат филми, телевизия или да слушат радио, 36% – при общуване с приятели, 33% – на почивка в чужбина, 26% – за да гледат или четат новини, 22% – за общуване в работата, 21% – при четене, свързано с работата, 13% – при служебно пътуване в чужбина, 9% – докато са изучавали езици, 9% – при пътуване в чужбина с цел образование, обучение или доброволчество, 7% – докато са учили нещо друго.
Мотиви и методи за изучаване на чужди езици
57% от българските респонденти считат, че най-полезен за тяхното личностно развитие е английският език, за 14% – това е немският, следван от руски (10%), български (9%) и френски (5%).
Според българите основните ползи от изучаването на чужд език са: за да могат да работят в друга държава (51%), за да си намерят по-добра работа в България (43%), за да могат да разбират хора от други култури (41%), да се запознават с хора от други държави (38%), за лично удоволствие (34%), за да го използват, когато са на почивка в чужбина (31%), за да го използват в работата си, включително и при задгранични командировки (31%), за да учат в друга държава (30%), за да могат да използват интернет (30%), за да се чувстват повече европейци (21%), за да се обучават или да бъдат доброволци в друга държава (8%).
Българите смятат, че най-ефективният начин за изучаване на чужд език е: в училище, университета или при професионално обучение (33%), при неформални разговори с чужденец (10%), при дълготрайни или чести посещения в държавата, в която се говори изучавания чужд език (8%), при групови езикови уроци с учител извън училище (7%), при самообучение чрез гледане на телевизия, филми или слушане на радио (7%).
6% от българските респонденти използват ежедневно онлайн машинен превод, 14% – няколко пъти седмично, 20% – няколко пъти месечно, 71- рядко или никога.
Според проучването българите биха започнали да учат чужд език или биха подобрили своите умения по него ако уроците са били безплатни (27%), ако е имало някакви изгледи да започнат работа в чужбина (23%) или да пътуват (22%) извън страната на по-късен етап, ако им е било платено за това (18%), ако това би довело до повишение в работата / до по-добро кариерно развитие (16%)
Проучването е проведено в 27-те държави — членки на ЕС от септември до октомври 2023 г. В него са взели участие 26,523 респонденти на възраст над 15 години и с различен демографски произход.