Започна COP29 – светът решава дали ще подкрепи климатичната амбиция с нужните финансови ресурси

Започна COP29 – светът решава дали ще подкрепи климатичната амбиция с нужните финансови ресурси

В Азербайджан започна 29-ата Конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (COP29). В гр. Баку, разположен на брега на Каспийско море, се събират делегати от близо 200 държави,  както и стотици представители на международни организации, бизнеса и гражданския сектор.

Темата и фокусът на тазгодишната конференция COP29 ще бъде финансирането за действия за климата, като се очаква да бъде обсъдена и евентуално приета нова колективна количествена финансова цел. Тя трябва да направи възможни действията за задържане на затоплянето на планетата под прага от 1.5 градуса по Целзий и изпълнението на амбициозните цели за смекчаване, справедлив енергиен преход и адаптация, заложени през 2023 г. в Дубай. Очаква се тази цел да надгради над сегашната цел за мобилизиране на 100 милиарда долара годишно за действия за климата, която е задължение на развитите държави. Новата цел трябва да адресира нарастващите нужди на най-уязвимите развиващи се държави, но в същото време да включва и финансов принос от повече държави, мобилизиране на средства на национално ниво, участие на частния сектор и реформи на международните финансови институции. Договарянето й в рамките на 14-те дни на конференцията ще бъде много трудно, а успехът далеч не е гарантиран.

В същото време е нужно да бъде постигнат глобален напредък в амбицията за смекчаване и адаптация към изменението на климата, така че повече държави и икономически блокове да се ангажират с ускорен преход към климатична неутралност. На COP28 в Дубай бяха приети амбициозни цели за утрояване на капацитета на изградените източници на възобновяема енергия и удвояване на темпа на инвестиции в енергийна ефективност до 2030 г.

Европейският съюз е безспорен лидер в тези усилия, които водят до значимо намаление на емисиите на парникови газове през последните години – с 8 на сто за 2023 г. на годишна база по данни на Европейската екологична агенция. Но в условия на изострящо се геополитическо съревнование и необходимост от запазване на енергийната сигурност и икономическата конкурентоспособност на ЕС, е нужно инвестициите и иновациите да бъдат насочени към устойчиво развитие на икономиката и подобряване на стандарта на живот на гражданите. Повече държави трябва да заложат по-голяма амбиция в своите национални приноси и мерки, които трябва да бъдат представени преди следващата конференция COP30 в Бразилия.

В рамките на COP29 ще бъдат взети и важни решения, свързани с адаптацията към настъпващите климатични промени. Усилията на света по отношение на климата трябва да бъдат в синхрон с усилията за съхранение на биологичното разнообразие и предотвратяване на опустиняването – други важни приоритети на конвенциите на ООН в областта на околната среда.

Източник: МОСВ

TOP