Технологични гиганти инвестират в "суверенни" модели с изкуствен интелект, за да помогнат на Европа да намали зависимостта си от САЩ
Брюксел, БТА
Технологичните гиганти все повече инвестират в така наречените суверенни модели с изкуствен интелект (ИИ), тъй като опитват да повишат конкурентоспособността си с фокус върху местната инфраструктура, съобщава Си Ен Би Си.
Идеята за “суверенност” на данните означава данните на потребителите да бъдат събирани и съхранявани в държавата или поне на континента, където живеят. “Идеята за суверенни ИИ модели е сравнително нова и се появи през последната година”, заяви Крис Гоу, директор в базираното в Брюксел подразделение на мрежовия гигант “Сиско” (Cisco). По думите му регулаторни органи и частни компании са основните движещи сили на развитието на “суверенния” ИИ, като именно частните компании разкриват нови облачни центрове за данни, базирани в Европа.
В момента големите ИИ модели, като например “ЧатДжиПиТи” (ChatGPT) на “ОупънЕйАй(OpenAI) и “Клод” (Claude) на “Антропик” (Anthropic), ползват центрове за данни в САЩ, за да събират и обработват информация. Това от своя страна предизвиква притеснения сред политици и регулаторни органи в Европа, които гледат на тази зависимост от САЩ като на вредна за конкурентоспособността на Европа.
В Италия, например, първият “голям езиков модел” (LLM), базиран на италиански език и наречен “Италия 9Б” (Italia 9B), заработи през лятото. Той ще складира събраните от него данни само в страната.
Преди дни Дания пък обяви нови правила, разясняващи как компаниите могат да ползват изкуствения интелект в съответствие с европейския Закон за изкуствения интелект, който е първи по рода си. Документът трябва да послужи като своеобразна чернова за другите страни членки на ЕС.