Община град Добрич проведе семинар за постигане на климатична устойчивост по проект АРКАДИЯ

Община град Добрич проведе семинар за постигане на климатична устойчивост по проект АРКАДИЯ

На 28 март 2025 г. Община град Добрич бе домакин на семинар за прилагане и адаптиране на общата методологична рамка CLIMAAX. Събитието е част от планираните дейности по проект „АРКАДИЯ: Разширена оценка на риска чрез дебати, иновации и действия за климатична устойчивост в Добрич“. Проектът, по който Община град Добрич е бенефициент, се финансира от Kонсорциум КЛАЙМАКС чрез Програма „Хоризонт Европа“ на Европейския съюз и се изпълнява по Договор за безвъзмездна финансова помощ с Политехническия университет в Каталония,  който е партньор в консорциума КЛАЙМАКС.

За участие в срещата бяха поканени експерти от Община град Добрич, Община Добричка, Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Добрич, Областна администрация Добрич, Областен информационен център – Добрич, както и представители на заинтересовани по темата организации от града.

Семинарът бе открит от Павел Павлов, Зам. кмет на Община град Добрич и ръководител на проекта, след което последва основната част на събитието – представяне на Доклад за оценка на климатичните рискове в община град Добрич, направено от проф. Нели Христова, експерт по околна среда и климат от Българска академия на науките. Представеният доклад е предварителен и е изготвен на база данни, конкретизирани за регион Добрич, събрани чрез създаден от Консорциум КЛАЙМАКС тестови инструмент. Основен акцент в доклада е поставен на опасността от наводнения в община град Добрич. Направена е и оценка на риска от наводнения и степента, в която хора, сгради, инфраструктура и икономически активи са разположени в застрашени от заливане зони. Основното заключение, представено в доклада е, че речните наводнения представляват значителен риск за град Добрич.

Срещата приключи с дискусия сред участниците за приложение на заключенията в доклада и адаптиране на методиката на КЛАЙМАКС. Беше изразено общото мнение, че данните, събирани чрез тестовия инструмент, следва да бъдат прецизирани, за да могат да служат в бъдеще за изготвяне на реалистична оценка на климатичните рискове на територията на община град Добрич.

Рамката за регионална оценка на климатичния риск CLIMAAX обхваща следните етапи:

  1. Подготовка за адаптация.
  2. Оценка на рисковете и уязвимостта.
  3. Идентифициране на опции за адаптиране.
  4. Оценка на възможностите за адаптиране.
  5. Изпълнение.
  6. Мониторинг и оценка.

Методологичната рамка CLIMAAX работи с кутия от следните инструменти:

  • Данни, прогнози и алгоритми за оценка на риска (съдържащи се в т.нар. „работни потоци на риска“);
  • Методи за оценка на риска въз основа на вида опасност: наводнения, суши, горещи вълни, горски пожари, бури, сняг;
  • Изчисляване на риска като комбинация от опасност, експозиция и уязвимост;
  • Очаквани щети;
  • Рискът като продукт на опасност, експозиция и уязвимост;
  • Матрица на риска;
  • Активи и население, изложени на конкретна опасност.
TOP