Община град Добрич проведе семинар за постигане на климатична устойчивост по проект АРКАДИЯ
На 28 март 2025 г. Община град Добрич бе домакин на семинар за прилагане и адаптиране на общата методологична рамка CLIMAAX. Събитието е част от планираните дейности по проект „АРКАДИЯ: Разширена оценка на риска чрез дебати, иновации и действия за климатична устойчивост в Добрич“. Проектът, по който Община град Добрич е бенефициент, се финансира от Kонсорциум КЛАЙМАКС чрез Програма „Хоризонт Европа“ на Европейския съюз и се изпълнява по Договор за безвъзмездна финансова помощ с Политехническия университет в Каталония, който е партньор в консорциума КЛАЙМАКС.
За участие в срещата бяха поканени експерти от Община град Добрич, Община Добричка, Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Добрич, Областна администрация Добрич, Областен информационен център – Добрич, както и представители на заинтересовани по темата организации от града.
Семинарът бе открит от Павел Павлов, Зам. кмет на Община град Добрич и ръководител на проекта, след което последва основната част на събитието – представяне на Доклад за оценка на климатичните рискове в община град Добрич, направено от проф. Нели Христова, експерт по околна среда и климат от Българска академия на науките. Представеният доклад е предварителен и е изготвен на база данни, конкретизирани за регион Добрич, събрани чрез създаден от Консорциум КЛАЙМАКС тестови инструмент. Основен акцент в доклада е поставен на опасността от наводнения в община град Добрич. Направена е и оценка на риска от наводнения и степента, в която хора, сгради, инфраструктура и икономически активи са разположени в застрашени от заливане зони. Основното заключение, представено в доклада е, че речните наводнения представляват значителен риск за град Добрич.
Срещата приключи с дискусия сред участниците за приложение на заключенията в доклада и адаптиране на методиката на КЛАЙМАКС. Беше изразено общото мнение, че данните, събирани чрез тестовия инструмент, следва да бъдат прецизирани, за да могат да служат в бъдеще за изготвяне на реалистична оценка на климатичните рискове на територията на община град Добрич.
Рамката за регионална оценка на климатичния риск CLIMAAX обхваща следните етапи:
- Подготовка за адаптация.
- Оценка на рисковете и уязвимостта.
- Идентифициране на опции за адаптиране.
- Оценка на възможностите за адаптиране.
- Изпълнение.
- Мониторинг и оценка.

Методологичната рамка CLIMAAX работи с кутия от следните инструменти:
- Данни, прогнози и алгоритми за оценка на риска (съдържащи се в т.нар. „работни потоци на риска“);
- Методи за оценка на риска въз основа на вида опасност: наводнения, суши, горещи вълни, горски пожари, бури, сняг;
- Изчисляване на риска като комбинация от опасност, експозиция и уязвимост;
- Очаквани щети;
- Рискът като продукт на опасност, експозиция и уязвимост;
- Матрица на риска;
- Активи и население, изложени на конкретна опасност.
